O projektu

Projekt Kořeny a plody evropské vědy v českých, moravských a slezských historických knihovních fondech navazuje na předchozí dva projekty NAKI zaměřené na problematiku výzkumu knižních proveniencí a rekonstrukci starších českých knihoven rozptýlených v tuzemských a zahraničních knihovnách. Stávající projekt je zaměřen tematicky úžeji ve smyslu typologie vlastníků a s ní souvisejícím literárním žánrem. Zaměřuje se na knihovny vědců a učenců v nejširším slova smyslu, a to i v jeho dobovém chápání. Na projektu spolupracuje pět institucí sdružených v konsorciu (NM, NPÚ, Národní knihovna, Knihovna Akademie věd, Muzeum umění Olomouc) spolu s dalšími dvěma partnerskými paměťovými institucemi (MZK a VKOL). Průzkum knihoven vědců a učenců je materiálově zaměřen především na sbírky sedmi uvedených institucí s přesahy do dalších tuzemských i zahraničních knihovních sbírek.

Výzkum soukromých knižních sbírek vědců a učenců si klade otázky týkající se četnosti jejich výskytu, vnitřní tematické struktury, jazykového složení i analýzy dochovaných záznamů a stop dokladujících recepci vědecké literatury (v nejširším smyslu toho slova) od středověku do moderní doby. Táže se rovněž, v čem jsou tyto knihovní celky jedinečné a zdali konkrétní stránky specifické podoby těchto sbírek odrážejí osobité rysy svých majitelů a jejich životní osudy.

Projekt klade důraz na průzkum konkrétních knižních exemplářů a podrobnou analýzu provenienčních značek, záznamů, komentářů a přípisků, jež se v nich dochovaly a které by mohly dokladovat a ilustrovat práci učence s konkrétní knihou, literární recepci i případnou polemiku s jejím obsahem. Totéž analogicky platí o průzkumu vědecké a učené literatury v knihovnách laiků.

V druhé fázi je cílem projektu rekonstrukce vazeb českých vědců a učenců, jejichž knihovny se dochovaly na našem území, na zahraniční vědeckou obec, a to primárně prostřednictvím rukopisných záznamů dochovaných v jejich knihách: dedikace či poznámky ex dono dokladující knižní dary od zahraničních kolegů, rukopisné poznámky svědčící o migraci knih mezi vědeckými knihovnami v rámci evropské „obce učenců“.

Výsledky projektu budou prezentovány prostřednictvím osmi výstav, čtyř audiovizuálních dokumentů a šesti recenzovaných článků. Významným výsledkem budou záznamy vlastníků knih s biograficko-historiografickými medailony dostupnými online v Databázi vlastníků knih Provenio.

Členové konsorcia:

Národní muzeum Národní muzeum

Národní památkový ústav Národní památkový ústav

Národní knihovna Národní knihovna

Knihovna Akademie věd Knihovna Akademie věd

Muzeum umění Olomouc Muzeum umění Olomouc

Partnerské instituce:

Moravská zemská knihovna Moravská zemská knihovna

Vědecká knihovna v Olomouci Vědecká knihovna v Olomouci